Artykuły autorstwa:
Paweł Królak

Przedsiębiorca i strateg biznesowy, założyciel, prezes zarządu i największy akcjonariusz Grupy Coraz Lepsza Firma S.A.

W ciągu zaledwie kilku lat zbudował od zera firmę wartą ponad 30 milionów złotych na rynku, na którym wszyscy mówili, że to absolutnie niewykonalne. Dziś firma obsługuje ponad 8000 klientów, zatrudnia 30 osób i rośnie w tempie Doliny Krzemowej (dwucyfrowe wzrosty miesiąc do miesiąca).

Gościnnie wykłada na studiach biznesowych i MBA, pisze książki i niezliczone artykuły.

Strategia Zarządzanie zespołem

Kogo masz na biznesowej szachownicy? Obejrzyj WIDEO z cyklu Biznesowy Szach-Mat #4. Wideoblog Pawła Królaka

Rozpoczyna się gra. Przed sobą masz 16 wyrzeźbionych kawałków drewna, którymi będziesz się poruszać. Te figury mają różne możliwości. Każdy początkujący gracz uczy się najpierw tego, jak się poruszają oraz jak wykorzystywać ich mocne strony i słabości.

Czytaj

Strategia Sprzedaż

Cierpliwość się opłaca. Obejrzyj WIDEO z cyklu Biznesowy Szach-Mat #3. Wideoblog Pawła Królaka

Wielu graczy, szczególnie tych początkujących, chciałoby dać od razu mata – najlepiej w pierwszym ruchu. Jak to się kończy? Gdy taki gracz trafi na kogoś bardziej doświadczonego, to zwykle zostaje srogo ukarany. Bo szachy to nie jest gra o to, kto pierwszy zaatakuje, tylko o to, kto będzie miał lepszą pozycję i będzie umiał ją wykorzystać.

Czytaj

Strategia Zarządzanie zespołem

Pracownicy jak pionki na szachownicy? Obejrzyj WIDEO z cyklu Biznesowy Szach-Mat #2. Wideoblog Pawła Królaka

Wielu początkującym szachistom wydaje się, że pionki to najmniej istotne elementy w szachach. Że tylko zajmują miejsce na szachownicy i pierwsze, co trzeba zrobić, rozpoczynając partię, to szybko je odsunąć, żeby do gry mogły wejść te „prawdziwe” figury.

Czytaj

Strategia

Gambit w Twojej firmie – obejrzyj WIDEO z cyklu Biznesowy Szach-Mat #1. Wideoblog Pawła Królaka

Szachista, który wykonuje gambit, podejmuje ryzyko – rezygnuje z jednej lub kilku bierek po to, aby uzyskać przewagę w innym miejscu, by doprowadzić do większej aktywności pozostałych figur. A jak to się ma do biznesu?

Czytaj

Strategia Efektywność

Dlaczego przedsiębiorcy nie piszą procedur, choć wiedzą, że powinni?

Wśród właścicieli biznesów wzrasta świadomość, że procedury są niezbędne. I chcą, by były napisane. Ale piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami. I często na „chceniu” się kończy, a procedur jak nie było, tak nie ma. Dlaczego więc właściciele biznesów nie piszą procedur, choć wiedzą, że to konieczność?

Czytaj

Strategia

Do Przedsiębiorców na czas kryzysu i wojny na Ukrainie – Paweł Królak

Sytuacja w wielu branżach jest bardzo nieciekawa. Inflacja, problemy z dostawami, brak pracowników, dobijające ceny paliwa i niektórych walut. Klienci kupują mniej albo ze strachu przed wojną, albo są po prostu zajęci pomaganiem uchodźcom z Ukrainy.

Czytaj

Strategia Zarządzanie zespołem

Czego warto uczyć się od Japończyków – koncepcja TQM

Koncepcja TQM na pierwszy rzut oka wydaje się niektórym trudna lub mało realna do wdrożenia w polskiej kulturze. Wielu właścicieli firm tak właśnie myśli, tracąc jednocześnie szansę na całkowitą zmianę swojego biznesu.

Czytaj

Strategia

„Pukali się w głowę, gdy otwierałem firmę, ale gdy pozyskałem 190 inwestorów…”

Wiesz, jak to jest, gdy masz marzenie, by stworzyć biznes 10x większy niż konkurencja, a wszyscy wkoło tylko śmieją się z Twojego pomysłu? Ja wiem. Gdy zakładałem Coraz Lepszą Firmę, moją konkurencją były głównie jednoosobowe firmy.

Czytaj

Strategia Zarządzanie zespołem

4 błędy przedsiębiorców, którzy myślą, że „wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ci pracownicy…” (Sprawdź, który popełniasz!)

Tracisz cierpliwość do swoich pracowników? Nóż Ci się w kieszeni otwiera, gdy widzisz, jak ciągle się obijają, a Ty musisz za to płacić? A może irytuje Cię, że musisz na każdym kroku ich niańczyć?

Czytaj

Zarządzanie zespołem

Jak zarządzać ludźmi – 10 złotych zasad

Bycie liderem to jedno z najtrudniejszych zadań, z jakimi musi się zmierzyć właściciel firmy i nawet najlepsi mają z nim czasem problemy. Na szczęście rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Ale zanim dowiesz się, jak postępować z pracownikami, posłuchaj, proszę, pewnej ciekawej historii. Tylko uczciwie ostrzegam... to nie będzie przyjemne.

Czytaj