Marketing relacji to dziś podstawa marketingu większości biznesów. Każdej firmie powinno zależeć na zdobywaniu nowych klientów, jednak jeszcze ważniejsze jest przecież pozyskanie nabywców stałych i lojalnych.
Nie jest to możliwe bez wytworzenia między firmą a konsumentami długotrwałych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby Twój związek z klientami przetrwał nawet najtrudniejsze chwile.
Przeczytaj, a zrozumiesz lepiej:
- jaki jest najtańszy i najprostszy sposób na zdobycie nowych klientów,
- co jest kluczowym dobrem każdej firmy,
- jakiego rodzaju relacje z konsumentami możesz zbudować.
Dlaczego warto zadbać o dobre relacje z klientami?
Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest banalna, bo poziom obsługi konsumenta w wielu polskich firmach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie w większości firm twierdzi się, że klient jest dla nich absolutnie najważniejszy, ale za tymi deklaracjami nie zawsze idą czyny.
Wyjaśnię więc, dlaczego utrzymywanie dobrych relacji z nabywcami leży w interesie każdej firmy.
Przede wszystkim – klienci lubią być dobrze obsługiwani.
Kiedyś polscy sprzedawcy często mieli lekceważący stosunek do kupujących, bo wiedzieli, że prędzej czy później i tak wrócą do ich sklepu, ponieważ nie mieli prawie żadnej konkurencji.
Te czasy jednak już się skończyły. Dzisiaj ludzie coraz częściej zwracają uwagę na jakość obsługi przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Dla wielu z nich jest ona ważniejsza nawet od ceny produktu.
Wielkie znaczenie ma też fakt, że dobrze obsłużony klient może sprowadzić do Twojej firmy innych.
Ludzie z zasady chętniej wierzą znajomym czy rodzinie niż obcym, więc rekomendacja zadowolonych osób może być najtańszym i najprostszym sposobem na zdobycie nowych nabywców.
Jest też druga strona medalu – źle obsłużony klient może odstraszyć innych konsumentów od zakupów w Twojej firmie.
Liczne badania psychologiczne wykazały, że nasza psychika działa w przedziwny sposób – ludzie dużo chętniej dzielą się z innymi opinią o złej obsłudze klienta niż odczuciami o dobrej jakości obsługi.
Wreszcie – zbudowanie trwałych relacji z klientami jest po prostu opłacalne, ponieważ ci zrażeni złą jakością obsługi często nie wracają już do firmy, w której zostali źle obsłużeni.
Według różnych szacunków od 56% do 70% konsumentów zrezygnowało z usług danej firmy z powodu fatalnej obsługi. Odpowiedz sobie zatem na pytanie: Czy chciałbyś, żeby połowa Twoich klientów zrezygnowała z usług Twojej firmy tylko dlatego, że nie została porządnie obsłużona?
Czym jest marketing relacji?
Najlepsi praktycy zarządzania od dawna zdają sobie sprawę, że budowanie relacji z odbiorcami jest bardzo istotnym elementem zarządzania przedsiębiorstwem. Dlatego firmy coraz częściej stosują tzw. marketing relacji, czyli trwałe komunikowanie się z każdym klientem na tematy związane z działalnością firmy lub jej produktami/usługami.
W myśl tej koncepcji kluczowym dobrem dla przedsiębiorstwa jest klient oraz jego potrzeby. Marketing relacji zwraca uwagę na konieczność budowania dialogu między firmą a konsumentem. Celem budowania silnych relacji w biznesie jest dostarczenie kupującym trwałych pozytywnych wartości, a miernikiem osiągnięcia tego celu jest poziom satysfakcji konsumentów.
Najważniejsze w tym procesie okazuje się poznanie oczekiwań klientów, a w następnej kolejności ich spełnienie, co w rezultacie przełoży się na trwałą współpracę, opartą na szacunku i zaufaniu.
Jak zauważa Agnieszka Dejnaka, w praktyce marketing relacji sprowadza się do sprzężenia 3 obszarów strategicznych firmy: obsługi klienta, jakości produktu oraz marketingu. Kluczowy jest jednak ten pierwszy element.
Istotną cechą marketingu relacji jest również to, że indywidualny klient odgrywa główną rolę nie tylko w procesie zakupowym, ale również podczas określania korzyści. Inaczej mówiąc – w marketingu relacji wartość produktu czy usługi tworzy się nie dla nabywcy, tylko wspólnie z nim.
Wymaga to stworzenia procesów, narzędzi, technologii i ukierunkowania pracy ludzi tak, żeby tworzyć wartość, jakiej oczekuje klient. Narzędziem wspomagającym marketing relacji jest także system informatyczny służący do zarządzania relacją z konsumentem, czyli system CRM, któremu artykuł poświęciła Anna Pudło.
Jak słusznie zauważa Dejnaka, główne idee marketingu relacji można zatem sprowadzić do 3 zasad:
- relacje między firmą a klientami powinny być długotrwałe i partnerskie,
- zadaniem firmy jest zagwarantowanie trwałości oraz solidności usług i produktów,
- firma powinna tworzyć wartość wspólnie z nabywcą, a nie tylko dla niego.
Rodzaje relacji z klientami
Firma może budować różnego rodzaju relacje z klientem. Mogą być to relacje reaktywne, proaktywne i odpowiedzialne:
- Relacje reaktywne polegają na tym, że firma sprzedaje konsumentom produkty i zachęca ich do kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów. Przykładem takich relacji jest oferowanie doradztwa (np. w zakresie montażu czy stosowania diety).
- Relacje proaktywne sprowadzają się do tego, że firma co jakiś czas kontaktuje się z nabywcami, żeby poinformować o nowych produktach w ofercie lub przekazać sugestie użycia produktu. Obecnie tego typu materiały przesyłane są głównie pocztą elektroniczną (np. w formie newsletterów).
- Relacje odpowiedzialne polegają na tym, że firma kontaktuje się z klientem po dokonaniu zakupu, żeby sprawdzić, czy produkt odpowiada jego oczekiwaniom. Firma stara się też na bieżąco zdobywać wiedzę na temat możliwego ulepszenia produktu oraz ustalać przyczyny ewentualnego niezadowolenia z zakupu.
W relacjach odpowiedzialnych komunikacja na linii firma–klient przybiera więc postać dialogu. Takie sprzężenie zwrotne pozwala przedsiębiorstwu jak najlepiej dopasować ofertę do potrzeb konsumenta.
Zasady budowania relacji z klientami
Skuteczne budowanie relacji z klientami wymaga przestrzegania kilku zasad. Oto najważniejsze z nich, które przytaczam za Agnieszką Dejnaką:
- Koncentracja na utrzymaniu klienta. Jak już wspomniałem, priorytetem każdej firmy chcącej utrzymać klienta jest dbanie o już pozyskanych nabywców i monitorowanie ich potrzeb. Czasami firma powinna też umieć przewidywać przyszłe potrzeby konsumentów.
Henry Ford powiedział, że gdyby na przełomie XIX i XX w. spytał ludzi, jakie są ich potrzeby w zakresie usprawnienia transportu, to prawdopodobnie odpowiedzieliby oni, że potrzebują szybszych koni. Nikt jednak nie powiedziałby, że potrzebuje samochodu. - Lifetime profit. Wartości klienta dla firmy nie określa się wielkością ostatniej transakcji. Dlatego firma powinna skupiać się na tym, żeby konsument zawarł z nią jak najwięcej transakcji w jak najdłuższym czasie.
- Stosowanie obsługi potransakcyjnej, czyli kontaktowanie się z nabywcą już po zawarciu transakcji. Zwiększa to jego zaufanie do firmy i buduje lojalność. Kontakt potransakcyjny jest też doskonałą okazją do zebrania informacji o potrzebach i oczekiwaniach klienta.
- Angażowanie klientów w sprawy firmy. Stworzenie trwałych relacji z konsumentami nie jest możliwe bez budowania ich zaangażowania. Dlatego trzeba angażować klientów w działania na rzecz firmy (np. w rekomendowanie produktów czy wypełnienie ankiet) i nagradzać ich za podjęcie tych działań. W ten sposób firma dopasuje towar/usługę do potrzeb nabywców, a ci staną się faktycznymi współtwórcami produktów firmy.
- Pomoc w podejmowaniu decyzji. Nie każdy klient dokładnie wie, po jaki produkt przyszedł do sklepu, więc pomoc pracowników obsługi klienta może być w tym przypadku nieoceniona. Współcześnie można też wykorzystywać do tego celu pomoc zautomatyzowaną (np. chatboty)
- Utrzymywanie stałej dwukierunkowej komunikacji z klientem. Jak już wspomniałem, firma nie może być głucha na komunikaty płynące ze strony nabywcy. Przedsiębiorstwo musi reagować na zmiany jego potrzeb i oczekiwań, a także informować go o nowych produktach i usługach w ofercie.
- Customizacja, czyli dopasowanie produktu do potrzeb konsumenta.
Dobrym przykładem customizacji jest wielokrotnie przywoływana na naszym blogu (chociażby w artykule o 3 tragicznych błędach w zarządzaniu pracownikami) firma Dell. Zamawianie komputerów przez Internet w tej firmie wygląda tak, że klienci sami wybierają parametry, w które ma być wyposażony ich sprzęt. W ten sposób mogą nie tylko wybrać, ale niemal stworzyć produkty najlepiej dopasowane do ich potrzeb.
Marketing relacji – dobry fundament
Ten artykuł zawiera jedynie podstawowe informacje na temat procesu budowania pozytywnych stosunków z klientami. Mam nadzieję, że stanie się on iskrą, która sprawi, że zaczniesz się nad tym tematem zastanawiać.
A kiedy tak się stanie, sięgnij do tekstów Kamili Młodzianko, naszego eksperta i absolutnego mistrza budowania relacji z klientami, która zdecydowanie pogłębia i rozszerza ten temat, żeby wprowadzić Cię na zupełnie inny poziom.
Pobierz BEZPŁATNIE (0 zł) poradnik:
„Przyciągnij i zatrzymaj klienta
na 5 (mądrych) sposobów!”
Dowiesz się m.in.:
- jaka 1 rzecz sprawia, że ludzie chętniej (i szybciej!) kupują,
- o 3 banalnych, ale niezwykle skutecznych sposobach, dzięki którym klienci zostaną z Tobą na dłużej i kupią więcej,
- jak rozmawiać z klientem, by zaczął kupować u Ciebie regularnie.
Mogę cofnąć zgodę w każdej chwili. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody.
Polecana literatura:
A. Dejnaka, Budowanie relacji z klientem, w: Biblia e-biznesu, red. M. Dutko, Gliwice 2013.
G. Gieschen, Nareszcie więcej zysku! 99 porad, jak obniżyć koszty przedsiębiorstwa, Warszawa 2009.
Maciej Bielak
Z wykształcenia jest historykiem i politologiem, a z zamiłowania dziennikarzem. Jego największym hobby jest muzyka jazzowa. Poza tym jest miłośnikiem reportażu i literatury rosyjskiej.