Tak długo jak jesteś w biznesie, tak długo musisz akceptować zmiany. Kropka.
Po prostu nie ma innego wyjścia. Niejeden przedsiębiorca chciałoby dojść do takiego momentu, kiedy już nic nie musi robić, bo biznes kręci się sam. Ale to niewykonalne. No chyba że sprzeda firmę za grube miliony, a potem leży i pachnie. ;) Jednak w normalnej sytuacji niepewność zawsze będzie się pojawiała.
Dlatego tak ważne jest, by zrozumieć, jak podchodzić do zmian, aby nie tylko przestać się ich obawiać, ale także zacząć traktować je jak szansę, a nie zagrożenie.
O tym, jak to zrobić, opowiada Paweł Królak – założyciel Coraz Lepszej Firmy i jeden z prelegentów podczas Coraz Lepszego Eventu, czyli spotkania organizowanego tylko raz w roku i tylko dla Uczestników Programu Rozwoju Coraz Lepszej Firmy.
Tym razem tematem przewodnim Eventu była właśnie zmiana…
Dlaczego przedsiębiorcy obawiają się zmian?
Czasem po prostu trudno nam zaakceptować świat takim, jakim jest. Czasem chcielibyśmy wierzyć, że wszystko da się przewidzieć. A czasem umysł spycha nas w różne pułapki. W dodatku jest leniwy i próbuje ograniczać ilość energii, którą musi wkładać w rozwiązywanie problemów czy przystosowywanie się do nowych okoliczności.
Warto o tym pamiętać i świadomie przeciwdziałać tym mechanizmom.
Niektórym wychodzi to dobrze, być może aż zbyt dobrze? :) Paweł opowiedział o tym tak:
„Mam gigantyczną akceptację ryzyka. […] Kiedy rozmawiam z innymi przedsiębiorcami lub osobami z zarządu czy rady nadzorczej, to uważają, że przesadzam i powinienem być ostrożniejszy, bardziej zachowawczy. Nie mam więc problemu z tym, żeby eksperymentować.
Jednocześnie też po tylu latach w biznesie i wielu, wielu porażkach, które poniosłem, nauczyłem się tego, że porażki to są lekcje.
I akceptuję to, że absolutna większość rzeczy, które robię, zwyczajnie się nie uda.
Akceptuję to, że jeżeli wystartuję w ciągu najbliższych 10 lat ze 100 nowymi pomysłami na różne zmiany w firmie, to pewnie 90 z nich się nie powiedzie.
Ale ta 1 na 10 wystarczy, żeby firma poszła do przodu”.
Co zrobić, żeby tak otwarcie podchodzić i do zmiany, i do błędów? Przede wszystkim…
Wyeliminuj zabójców zmiany
Podczas swojej prelekcji Paweł wymienił 5 elementów, które skutecznie blokują zmiany lub zamieniają je w koszmar:
- niewłaściwy mindset przedsiębiorcy, czyli obawa przed zmianą i przed porażką,
- próba dopasowania zmiany do firmy, a nie firmy do zmieniającego się świata,
- trzymanie się na siłę starego planu, mimo że rzeczywistość wokół się zmieniła,
- ukrywanie i bagatelizowanie błędów lub karanie za błędy,
- brak różnorodności myślenia w firmie.
Posłuchaj rozmowy, którą przeprowadził Michał Bugno, żeby dowiedzieć się na ten temat jeszcze więcej. Dzięki temu krótkiemu nagraniu zrozumiesz także, czym jest model STEER i jak pomoże Ci obserwować rzeczywistość, by z łatwością nadążać za zamianami.
A jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie i swojej firmie działanie w rzeczywistości, która szybko się zmienia, a w dodatku mieć wokół siebie tak wspierającą Społeczność, jak ta, która pojawiła się na Coraz Lepszym Evencie, kliknij w ten link i przekonaj się, czym jest Program Rozwoju Coraz Lepszej Firmy. Czekamy na Ciebie :)
Martyna Kosienkowska
Redaktor bloga Coraz Lepszej Firmy. Wcześniej redaktor prowadzący w wydawnictwach biznesowo-marketingowym i medycznym. Prowadziła kilka blogów internetowych, m.in. o e-handlu i zdrowiu. Współpracowała z wydawnictwami uniwersyteckimi, dbając o wysoki poziom językowy książek.
Michał Bugno
Przez 15 lat pracował jako dziennikarz sportowy – najpierw w Wirtualnej Polsce, a później w telewizji Polsat Sport. Jako reporter obsługiwał liczne wydarzenia najwyższej rangi, m.in. w piłce nożnej, sportach walki i sportach zimowych. Był korespondentem podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku. Przez 5 lat prowadził cykl wywiadów wideo „Sektor Gości” ze sportowcami. Obecnie realizuje projekty wideo w Coraz Lepszej Firmie. W wolnym czasie lubi żyć aktywnie – biegać, jeździć na rowerze lub na nartach i zdobywać górskie szczyty.